MÜSİAD Macaristan Temsilcisi olarak genel merkeze Ticaret Bakanımıza iletilmek üzere Macaristan’da iş insanımızın karşılaştığı sorunları ilettik.

Sayın Bakanımız Ömer Bolat da bilindiği üzere MÜSİAD Genel Başkanlığı yapmış olup, İş hayatının içinden gelmektedir.

Macaristan’da iş insanımızın karşılaştığı genel sorunları ana başlıklarıyla ve bu sorunlar ile ilgili yapılmış çalışmaları aşağıda bulabilirsiniz.

Banka Hesabının açılmasındaki sorunlar :
Ticaret mahkemesi onayından sonra yatırımcımızın kurmuş olduğu şirkete Macaristan’da banka hesabı açılması neredeyse imkansız bir durumda. Baş vurduğu 10 bankadan 9’undan ret cevabı alıyorlar.
Viyana Vakıfbank CEO’su Taner Bey ve Ticaret müşavirlerimiz ile yapmış olduğumuz çalışmanın neticesinde Macaristan’da kurulmuş olan şirketlere hesap açılabilmesini imkanlı hale getirdik. Fakat bu da sadece geçici bir çözüm. Eses amacımız, YDSK kararlarında da yer aldığı üzere, Macaristan’da Vakıfbank bankacılık faaliyetlerine başlaması. Bunun en kısa zamanda hayata geçmesini bekliyoruz.

( Dozvola ) İkili Taşıma Belgesi Sorunu:
Macaristan’dan ikili Taşıma Belgesi temininde büyük sorunlar yaşanıyor. Macaristan talebimizin çok altında ikili taşıma belgesi veriyor. UND icra kurulu üyesi Fatih Şener ile konu ile ilgili çalıştık.
Konu ile ilgili en büyük çalışmayı Ticaret Müşavirlerimiz veriyor.

KDV Oranı :
Avrupa Birliği’nin en yüksek KDV oranı Macaristan’da bulunmakta. (%27) Bu da ithalat yapan yatırımcımız için için gümrükleme aşamasında büyük yük oluşturuyor. Macaristan’a ithal ettiği malı diğer Avrupa Birliği ülkelerine ihracatında ek %7 gibi bir miktarı geçici de olsa nakit olarak finanse etmek zorundalar.
Yaptığımız görüşmeler sonunda gümrüklemede teminat kullanılmasıyla bu sorunu da iş insanımız aşılabiliyor. Tabi kullanılan teminatın bir ödemesi de oluyor.

Macaristan’da şirket kuruluşu ve sonrasında MÜSİAD Macaristan Temsilcisi ve DTİK Avrupa Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak iş insanımızın sorunlarına çözümler bulmak için devamlı konuların ilgilileri ile iletişim halindeyiz.

error: !!!İçerik korunuyor!!!